Nie masz żadnego produktu w koszyku

Filodendrony
filodendrony
Philodendron green wonderfilodendrony
Philodendron mamei greenfilodendrony
Philodendron Rubrocinctum Platinumfilodendrony
Philodendron sp. Colombiafilodendrony
Philodendron lynamiifilodendrony
Philodendron joepiifilodendrony
Philodendron Dayaneth dreams (Philodendron paloraense cf x spiritus-sancti)filodendrony
Philodendron esmeralda spirit narrowfilodendrony
Philodendron plowmanii x pastazanumfilodendrony
Philodendron esmeraldense x spiritus - sanctiFilodendrony to rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych (Araceae). Nazwa pochodzi od greckich słów philo – „miłość, przywiązanie” i dendron „drzewo”. Do tej pory udało się opisać około 500 gatunków. Są to popularne rośliny doniczkowe o atrakcyjnych liściach, które są często uprawiane w domach i biurach. Najbardziej popularne gatunki to zamszowe melanochrysum czy gigas, długolistne patriciae, esmeraldense, pełzacze: gloriosum, mamei czy wspinające się i wymagające podpory rubrijuvenile, billlietiae.
Poniżej znajdują się niektóre charakterystyczne cechy filodendronów:
Liście: Filodendrony mają zazwyczaj duże liście o przeróżnych kształtach, w zależności od gatunku (małe, duże, sercowate, podłużne, powcinaneitp.). Liście są często błyszczące, ciemnozielone i mogą mieć różne wzory, jednakże te najbardziej pożądane to filodendrony z variegacją, półmatowe czy zamszowe.
Pochodzenie: Filodendrony pochodzą z obszarów tropikalnych i subtropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. W naturze często rosną jako rośliny pnące lub epifityczne.
Uprawa: Filodendrony są popularne w uprawie ze względu na ich łatwość pielęgnacji. Są odporne na różne warunki świetlne, ale najlepiej rosną w jasnym, rozproszonym świetle. Wymagają umiarkowanego podlewania i regularnego nawożenia w okresie wzrostu.
Rozmnażanie: Filodendrony można rozmnażać przez sadzonki pędowe z „oczkiem’ lub odcięcie szczytu, podobnie jak monstera. To stosunkowo prosta procedura i pozwala na rozmnażanie rośliny oraz dzielenie się nią z innymi miłośnikami roślin doniczkowych. Jedyne na co należy uważać to gnicie sadzonki, tu zaleca się delikatnie przesuszenie sadzonki (około 30 min. od obcięcia lub/i zabezpieczenie np. maścią ogrodniczą).